Jamaicát évente több mint egymillió turista keresi fel: rumpuncsot szörpölgetnek a tűző karibi napsütésben, bambusz tutajon hajóznak a lassú folyású folyókon, lüktető ritmusú reggae zenére táncolják át az éjszakát.
A gazdag túristák nemigen hagyják el a pálmák övezte tengerparti strandok luxus hoteljeit így aztán azt képzelhetik, hogy Jamaica a békesség eldorádója, mivel a nyugtalan szigetnek csupán az egyik arcát látják.
A tengerparti övezet mögött egy másik Jamaica rejlik, ahol keserves munka folyik a túlélésért. A szobalányok Montego Bay, Ocho Rios, Port Antonio és Negril luxushoteljaiban heti keresetükből legfeljebb egy pohár whiskyt kaphatnának a hotel bárjában. A rohamosan növekvő lakosság több mint egyhatoda munkanélküli. Manapság Jamaica legjövedelmezőbb terméke a marihuana ( helyi elnevezésen a ganja).
Kingston nyugati részének gettói vidékről érkezett munkát keresőktöl zsúfoltak: fából és hullámlemezből épült parányi házikók sorakoznak a szeméttel elárasztott utcákon; fegyveres bandavezérek uralják a területeket.
Az elkeseredettség olykor politikai erőszakhoz vezet. 1976-ban a zavargások annyira veszélyessé váltak, hogy a kormány egy évre rendkívüli állapotot vezetett be. 1980-ban az ország választási kampány során 700 embert öltek meg; a feszültségek az 1993-as választások előtt ismét fölerősödtek. |